İşyerinde Verimliliği Artırmanın Yolları Nelerdir? 04 August 2020 Diğerleri

Verimliliği Etkileyen Teknoloji Öğeleri

Çalışanların bir işyerinde verimli çalışabilmesi için sunulan teknolojik öğeleri kesinlikle işyeri odaklı kullanmaları gerekiyor. Ancak günümüzde internet kullanımı çalışanlar için farklı kaçış odakları olarak görülebiliyor. İş stresini internet ağı üzerinde farklı şekillerde atmaya çalışan personel, büyük zaman ve iş gücü kaybına neden olabiliyor.


Verimliliği etkileyen teknoloji öğelerinin başında internet erişimi ve kullanımı yer alıyor. İnternet kullanımında verimliliği etkileyen konular şöyle sıralanabilir:


Masum Görünen Sosyal Medya

İnternet kullanımının işyeri verimliliği ve başarısına katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi günümüz iş dünyasının en önemli sorunları arasında yer alıyor. Hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan sosyal medya, işyaşamında verimliliği olumsuz etkiliyor. Çalışanların iş saatlerinde sosyal medyada fazla zaman geçirmesi zaman yönetimini ve kontrolünü olumsuz etkilerken, dikkatlerinin de dağılmasına neden oluyor.


Zaman, her iş sektöründe en önemli ve kıymetli kaynak. Sosyal medyaya iş ağı üzerinden tüm gün bağlı olan çalışanların zamanlarını ister istemez sosyal medyada çok harcadığı ise bilinen bir gerçek. Tam burada devreye giren internet filtreleme sistemleri, çalışanların verimliliğini artırmak için uygulanıyor. Sosyal medya kanalları gibi çalışanları olumsuz etkileyecek internet kanallarına erişimi engelliyor.


Bir gün içinde bitebilecek birçok iş, sosyal medyanın çaldığı zamana kurban gidebiliyor. Zaten bilgisayar başında çok vakit harcayan çalışanların dinlenme zamanlarını daha verimli kullanmaları da önemli. Sosyal medyada sürekli zaman geçirmek, gönderilmesi gereken maillerin hatalı gönderilmesi gibi iş başarısını etkileyecek olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. TeamLease şirketi tarafından hazırlanan İş Dünyası Raporu’na göre, çalışanların işyerindeyken sosyal medyada geçirdikleri günlük ortalama süre; 2 saat 21 dakika. Rapora göre, toplam verimliliğin %13’ü sadece sosyal medya bağımlılığı nedeniyle kaybediliyor.


Başlanıldığında Bitmeyen Oyunlar

İnternet üzerinden oyun oynamak 3 insandan birinin alışkanlığı haline gelmiş durumda. Alışkanlıktan öte bir bağımlılık yaratan bu oyunlar, gün içinde çalışanların da vazgeçemediği ve zaman harcadığı internet odakları oluyor. Ancak oyun sitelerinin yalnızca zaman kaybına neden olmaktan daha vahim sorunlar yarattığını da söyleyebiliriz. İşletme ve müşteri verilerinin gizliliğini tehdit eden oyun siteleri sebebiyle çalışanlar farkında olmadan veri hırsızlığına olanak tanıyabiliyor. Yani şirket ağından kötü amaçlı yazılım barındıran bir oyun sitesine ya da bahis sitesine girildiğinde yazılım sahipleri için tüm şirket bilgilerine erişim mümkün hale geliyor.


Bilgisayar oyunlarının en önemli olumsuz etkilerinden bir diğeri ise beyni etki altına alıyor olmaları. Çalışanların gerçek dünyadan uzaklaşmasına neden olan oyunlar, iş verimliliği açısından birçok olumsuz durum yaratıyor. Bilgi alışverişinde ve raporlarda hata yapılması, kolay işlemlerin bile fazla zaman alması, iş için yapılacak araştırmaların gerektiği gibi yapılamaması, oyunların çalışanların iş verimliliğini olumsuz etkileyen sonuçları arasında yer alıyor.


Okudukça Zamanı Unutturan Haber Siteleri

Çalışanların haber sitelerinde çok fazla zaman harcaması, odak noktalarının işyerinde değil de başka yerde olmalarına neden oluyor. Sosyo-kültürel olarak olumsuz etki yaratacak haberler, çalışanların duygusal olarak etkilenmesine ve kendilerini işe verememelerine neden oluyor. İnternet sürekli bilgi bombardımanı yaratıyor. İş sahasında haber sitelerinde sürekli zaman geçiren çalışanların dikkatlerinin dağılmaması mümkün değil. Haber sitelerinde yer alan haberler, çoğunlukla insanların haber linkine tıklaması için oldukça merak uyandırıcı bir üslupla sunuluyor. Görsel ve içerik olarak dikkat çekici unsurlar taşıyan haberler, çalışanların zihinsel aktivitelerini etkileyerek hatalı işler yapmalarına neden oluyor. Toplantılara geç kalma, gönderilmesi gereken işlerin gönderilmemesi gibi iş verimliliğini olumsuz etkileyecek sorunlar meydana geliyor.


İşletmelerde İnternet Filtreleme Sistemi Neden Gereklidir?

İşletmelerde zamanın nasıl kullanıldığı işletmenin verimliliğini doğrudan etkiliyor. İşletme personeli işyerinde internet kullanımı konusunda zaman kaybına neden olacak, işletmeyi zarara sokacak şekilde hareket edebiliyor. Bu durum artık günümüzde neredeyse tüm ofislerde karşılaşılan bir durum olarak gözlenebiliyor. Sosyal ağ siteleri olan Facebook, Twitter, Friendfeed, Myspace gibi siteler alışkanlık yapan ve zamanın iş odaklı olmayacak şekilde boşa harcanmasına neden olabilecek siteler olarak oldukça yoğun kullanılıyor.


İşletmelerde çalışanların zararlı yazılım içeren sitelere fark etmeden girmesi bilgisayar sistemlerinin çökmesine neden olabiliyor. İşyerinde bilinçsiz internet kullanımı herhangi bir bireyin bilinçsiz internet kullanımından çok daha büyük zararlara neden olabiliyor. Çalışanlar bilmeden şirketin tüm verilerinin ha


Gerçekle yüzleşme


Öncelikle, kendinizi uyuşuk, bağlantısız ve verimsiz hissettiğinizde, kendinizi bundan vazgeçiremez veya "gücünüzü aşar" edemezsiniz. Bazı çalışanlar, bunun bir eksiklik olarak algılanmasından korktukları için tükenmiş hissettiklerini kabul etmekte isteksiz olabilirler, ancak sorunu doğrudan ele almak aslında kritiktir. Kontrolsüz bırakıldığında tükenmişlik sadece motivasyonunuza ve kariyerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınıza ve mutluluğunuza da zarar verebilir.


Tükenmişlik söz konusu olduğunda, önleme, tedaviden daha iyidir. Benim için işe yarayan, başkalarına da şiddetle tavsiye ettiğim şey: öğrenmek için biraz zaman ve enerji harcayın. Senin başlaman için burada birkaç fikir var.


Yeni bir şey keşfedin


Ayrılma ve ilgisizlik genellikle monotonluğa batmış günlük bir rutinin sonucudur. Bir şeyleri değiştirmeniz gereken bir sinyaldir. Şimdi, kesinlikle önyargılıyım (şirketim öğrenme ve öğretim için önde gelen küresel pazar), ancak çevrimiçi bir kursa katılmanın sıkıntılar için harika bir çare olduğunu düşünüyorum. İşle ilgili veya tanıdık bir şey seçmek yerine, sizi esnetmeye iten yeni bir hobi deneyin. Egzotik bir yemek yapmayı, yabancı bir dili konuşmayı ve hatta bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Yepyeni bir beceri edinme deneyimi ve süreci, o beceride ne kadar başarılı olduğunuzdan daha önemlidir. Aslında, ustalık konusunda endişelenmeyin; sadece yaratıcı olun ve bir hata yaparsanız kendinize gülme yetkisi verin.


Bildiklerinizi paylaşın


Bilginizi bir başkasıyla paylaşmanın iki harika yararı vardır: Uzmanlık alanınızı neden sevdiğinizi hatırlatacak ve başka birinin onu keşfetmesine yardımcı olacaksınız. Kendi işinizle yeniden ilgilenmek için ihtiyacınız olan şey bu olabilir. Alanınıza girmek isteyen daha az tecrübeli bir meslektaşınıza veya üniversite öğrencisine mentorluk yapmayı düşünün. Şirketimin, profesyonelleri ortaokul öğrencileriyle buluşturan bir kuruluş olan Spark ile ortaklığı var. Ve çevrimiçi bir kursa katılmak istemiyorsanız, devam edip kendi kursunuzu kurabilir ve dünyanın her yerinden öğrenmeye aç olan insanlara ders verebilirsiniz.


Amacını hatırla


İşinizde anlam bulamadığınızda ödünç almak kolaydır, ancak işinizle meşgul olmak için dünyayı kurtarmanız da gerekmez. Doğru tutuma sahip olmak ve yaptığınız işte bir amaç bulabilmekle ilgilidir. NY Times'ın sefil "seçkinler" ile ilgili, "büyük bir hastanedeki belirli temizlikçilerin neden diğerlerinden çok daha hevesli olduğu" üzerine bir çalışmayı anlatan yakın tarihli bir makalesi beni şaşırttı. "Neden" inizle bağlantınızı kaybettiğinizde, çalışmanız anlamını yitirir ve sizi aşağı çekebilir.


Motivasyonunuz düşükse, temel bilgilere geri dönün ve yaptığınız şeyi neden yaptığınızı ve bundan kimin yararlandığını kendinize hatırlatın. Sizi neyin motive ettiğini ve neyin harekete geçirdiğini düşünün. "Neden" e tekrar bağlanmak, kendinizi kalıcı bir tatil hakkında hayal kurarken bulduğunuz o günleri atlatmanıza yardımcı olacaktır.


Bu makale ilk olarak ThriveGlobal.com tarafından yayınlandı.


Tags :